Ürün Sepetinize Eklendi !

Mutlu Patilerin Adresi

BALIK

26 Ürün Bulundu
BALIK

Akvaryum ve Balık Ürünleri

Balıklarınız için kaliteli yemleri, birinci sınıf markalı akvaryum malzemelerini, yüksek performans sunan temel ekipman ve gereçleri sayfamız üzerinden keşfedebilirsiniz. Balık ürünleri ve akvaryum malzemeleri kategorisinde aradığınız tüm ürünler patidelisi.com kalitesiyle sizlere sunuluyor.

Balık Yemi

Balıkları doğru miktarda beslemek, onların ömrü ve genel sağlık durumları açısından çok önemlidir. Pul yem, tablet yem, balık canlı yem gibi birçok balık yem çeşitleri vardır. Balığınızın cinsine göre standart balık yemi, ciklet yemi, discus yemi ve diğer ürün çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Balıklarda beslenme söz konusu olduğunda miktara dikkat etmek gerekir. Aşırı besleme, balık sahiplerinin yaptığı en yaygın hatadır. Bu durum balıklara direkt olarak zarar verir. Aynı zamanda akvaryum suyunun kalitesini de olumsuz anlamda etkiler. Aşırı besleme, filtreyi tıkar ve balıklara zararlı olan toksin üretimine neden olur. Bu nedenle balık yemi ambalajları, aşırı beslemenin tehlikelerine ilişkin açık uyarılar içerir.

Sağlıklı akvaryum sakinleri için doğru ve kaliteli beslenme şarttır. Balığınıza iyi beslenme koşulları sağlamak, bir yiyecek seçmek ve onlara yem vermekten daha fazlasıdır. Balığınız için yem seçerken, balığınızın beslenme ihtiyaçlarını ve beslemeyi tercih ettiği yeri göz önünde bulundurun. Genel olarak, balıklar birincil beslenme gereksinimlerine, etoburlara, otoburlara veya hepçillere göre gruplanır. Etçiller et yiyicilerdir ve protein ağırlıklı beslenirler. Otçullar, bitki materyalinden besinleri çıkarmak için tasarlanmış sindirim sistemlerine sahip bitki yiyicilerdir. Çoğu akvaryum balığı omnivordur ve hem et hem de bitki içeren bir diyet gerektirir. Bitki yiyen balıklar, hayvan temelli yiyecekleri düzgün bir şekilde sindiremediğinden ve kesinlikle etçil balıklar, yalnızca bitki içeren bir diyetten uygun besinleri alamadığından, yemi akvaryum balıklarınızın beslenme ihtiyaçlarıyla eşleştirmek çok önemlidir.

Doğada balıklar acıktıklarında yiyecek ararlar, sadece yiyecek bir şeyler bulduklarında yerler. Yiyecek kaynakları bolsa, günde birkaç kez beslenirler. Balıklar çok yemeyi severler ve fırsat buldukça yem yerler. Onlara ne zaman yiyecek verirseniz, akvaryum balıkları beslenmeye ihtiyaçları olmasa bile tüketime devam ederler. Balıklar, yiyeceği akvaryuma kimin getirdiğini çabucak öğrenir ve çok ihtiyacı olmasa bile, yeme doğru ilerler. Balığınızı çok sık beslemek veya ona çok fazla yiyecek vermek birkaç soruna yol açabilir. Hem aşırı sindirim atıkları hem de yenmemiş yiyecekler suyu kirletebilir ve yüksek amonyak, nitrit ve nitrat seviyeleri oluşturabilir. Aynı şekilde kalitesiz yemlerle balığınızı beslerseniz, bu durum onun besin gereksinimlerini karşılamaz, diğer yandan suyun oksijen ve PH seviyesini düşürür. Doğru yemleme sıklığı, balık türüne göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak, çoğu balık günde bir veya iki yeme gereksinim duyar. Çoğu balığın yedikleri yiyeceği tam olarak sindirmesi 16 ila 24 saat alır. Ayrıca, yeni yumurtadan çıkmış yavru balıklar ve tam olarak büyümemiş genç balıklar, yavru balıklar için tasarlanmış özel yiyecekler ile beslenmelidir. Yavrular için genellikle günde üç veya dört beslenme gereklidir.

Balık yem ihtiyacı konusunda yalnızca miktarının değil, yiyecek türünün de önemli olduğunu unutmayın. Beslediğiniz balıklar için hangi tür yemin uygun olduğunu belirlemek amacıyla balık türlerini araştırın. Örneğin balığınız kurutulmuş canlı yem ya da deniz yemi gibi besinlere ihtiyaç duyuyor olabilir. Japon balığı besliyorsanız; ona Japon yemi çeşitlerinden sunabilirsiniz. Uzun süre evde olmayacaksanız; balığınız için tatil yemi sağlayabilirsiniz.

Balık Vitamin ve Mineral

Her hayvan gibi balıkların da sağlık için vitaminlere ihtiyacı vardır. Uygun olmayan veya eksik bir diyet, besin ve vitamin eksikliklerine, uygunsuz büyüme, zayıflamış bağışıklık sistemi veya ölüm gibi ciddi durumların başlamasına neden olabilir. Balık vitamin takviyeleri, kaliteli balık yemi ile beraber sunulmalıdır. Balığınızın besin ihtiyacını gidermenin en iyi yolu balık vitamin ve mineral takviyeleri ile onu beslemektir. Balıklar çeşitli vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duyar. Balıklar için A vitamini, balığın normal büyüme ve gelişme ile kemiklerin ve pulların düzgün oluşumu için gereklidir. Balıklar için B vitamini düzgün büyüme, sinir sisteminin işlevi, protein sindirimi ve balçık tabakasının korunması dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunar. Balıklar için C vitamini hastalığın önlenmesinde, iyileşmesinde, sindiriminde ve ayrıca iskeletin düzgün oluşumunda önemli bir rol oynar. Balıklar için D vitamini kemiklerin ve pulların normal gelişimine yardımcı olan kalsiyum ve fosfor metabolizasyonu için gereklidir. Balıklar için K vitamini kan pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Akvaryum ve Fanus

Akvaryum ve fanus seçimi, balıklar için büyük önem arz eder. Dikkate almanız gereken minimum boyut, balıklarınızın gelişebileceği minimum boyuttur. En azından bu boyutu sağlayamıyorsanız, başka bir balık seçmek en iyisidir. Akvaryum ne kadar büyükse, içindeki balıklar açısından o kadar iyidir. Daha büyük su hacmi, toksinleri daha iyi seyrelterek hataları daha bağışlayıcı hale getirir. Bunun dışında yaşam tarzınıza ve dekor ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, çok çeşitli akvaryum modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

İnsanların etraflarında yeterli alana ihtiyacı olduğu gibi, akvaryumunuzun da temizlik ve bakım için etrafında yeterli alana ihtiyacı vardır. Filtreleme için akvaryumun arkası ve su değişimleri ve aydınlatma için akvaryumun üstü gibi erişmeniz gereken aksesuarları engellemeyecek bir alan seçin. Kapalı bir alana yerleştiriyorsanız, yeterli havalandırmaya sahip olduğundan emin olun. Bu, nemde gelişen küf ve diğer kültürlerin kontrolüne yardımcı olur ve ısı oluşumunu minimumda tutar. 

Elektrik prizlerinin, takılma tehlikesi oluşturacak şekilde fazladan kabloya gerek kalmadan bir şerit prizine takabileceğiniz kadar yakın olması gerekir. Ayrıca, su kaynağınız ne kadar yakınsa, su değişiminiz ve diğer bakımlarınız o kadar kolay olur ve daha sağlıklı bir akvaryum elde etmenize yardımcı olur. Isıtma ve havalandırma deliklerinin yanı sıra dışarıdaki giriş alanları, akvaryumunuz da dahil olmak üzere yakın alanın sıcaklığını büyük ölçüde değiştirme yeteneğine sahiptir. Sağlıklı bir akvaryum için sabit bir su sıcaklığı şarttır, bu nedenle akvaryumunuzu bu alanlardan uzağa yerleştirdiğinizden emin olun. 

Ayrıca akvaryumunuzu doğrudan güneş ışığından uzak tutmanız da çok önemlidir. Bu, yüksek sıcaklıkların yanı sıra yosun büyümesini önlemeye yardımcı olacaktır. Balığınız henüz yeniyse ve bir akvaryuma karar veremiyorsanız, kısa süreliğine onu bir fanus içinde tutabilirsiniz. Bir süre sonra balık akvaryumu almanız önemlidir. En iyi balık akvaryum modelleri ve fanus çeşitleri patidelisi.com’da!

Akvaryum Su Düzenleyiciler

Akvaryum su düzenleyici, musluk suyunda yer alan kloramin, klor ve diğer zararlı maddeleri nötralize etmek için akvaryumunuza eklediğiniz sıvı bir kimyasaldır. Akvaryum suyu temizleyici, klor ve diğer maddeleri zararsız hale getiren iyonik bağların oluşumu yoluyla suda bulunan kloru nötralize ederek çalışır. Kısacası bir mıknatıs gibi görev görür ve su içindeki zararlı bileşenleri balıklardan uzaklaştırır. Suyu akvaryumunuzda kullanım için güvenli hale getirir. Akvaryum klor giderici, kloru etkili bir şekilde ortadan kaldıran az miktarda sodyum tiyosülfat içerir. Suyun içindeki kloru yok ederek, balığınıza daha sağlıklı bir yaşam alanı vadeder. Klor, kloramin ve ağır metaller yalnızca balığınıza zarar vermez; bitkilerinizi de öldürebilirler. Bu nedenle, akvaryumunuzda canlı bitkiler varsa, akvaryum su düzenleyici kullanmak onları da güvenli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.

Akvaryum Bakım ve Temizlik Ürünleri

Tutarlı, rutin bakım, akvaryumunuzun ve içinde yaşayanların devam eden sağlığı için hayati önem taşır. Akvaryum bakım ve temizlik ürünleri ile balığınızın evini hijyenik ve sağlıklı tutabilirsiniz. Düzenli temizlik ile yosunların akvaryumunuzda kalıcı bir fikstür haline gelmesini kolayca önleyebilirsiniz. Akvaryum cam yüzeyi temizleyicileri sayesinde akvaryumun en ücra köşelerini derinlemesine temizleyebilirsiniz. Akvaryum dip süpürgesi kullanarak, ulaşılması zor alanları da iyi bir şekilde arındırabilirsiniz. Alt tabakayı / çakılları temiz tutmak ve kirden arındırmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak akvaryum filtresi ve çakıl temizleyiciler sayesinde bu süreci basitleştirebilirsiniz.

Bazı akvaryum bakım ve temizleme ürünleri, akvaryumunuzu boşaltmak, temizlemek ve doldurmak için musluğunuza zahmetsizce takılır. Balıkların rahatsızlığını en aza indirirken suyu kolayca değiştirir ve çakılları yıkarsınız. Elbette, her su değişimi sırasında filtrelerinizi kontrol etmeyi de unutmamalısınız. Düzenli bakım, işlevsel, canlı ve gelişen bir akvaryum sağlamada uzun bir yol kat eder. Akvaryum acil durumlarını önlemek için programınız ne kadar yoğun olursa olsun akvaryumunuzun bakımını yaptığınızdan emin olun. En iyi akvaryum bakım malzemeleri ve akvaryum temizlik ürünleri patidelisi.com’da!

Akvaryum Aydınlatma Ürünleri

Akvaryum aydınlatma seçeneklerindeki teknik gelişmeler, akvaryum meraklıları için mevcut olan flüoresan aydınlatma armatürleri ve ampullerin seçimini önemli ölçüde artırmıştır. Bu büyük hacim nedeniyle, uygun flüoresan ampulü ve armatürü seçmek hem kafa karıştırıcı hem de korkutucu olabilir. Bununla birlikte, sistematik bir şekilde floresan aydınlatmaya yaklaşarak, belirli bir akvaryum sisteminin ihtiyaçlarını karşılayabilir ve karar verme sürecini basitleştirebiliriz.

Akvaryum aydınlatmasının iki ana kullanımı vardır: genel estetik olanı ve akvaryumda meydana gelen biyolojik süreçleri sürdürmek için özel ve işlevsel olan. İnsanlar için aydınlatmanın estetik kullanımı önemliyken, akvaryum sakinlerinin refahı için işlevsel ışık kesinlikle çok önemlidir. Özel kurulumunuz için aydınlatmanın birincil işlevini belirleyerek, dramatik bir aydınlatma efekti yaratabilir veya sağlıklı bir akvaryum ekosistemini sürdürmek için gerekli olan doğal aydınlatma koşullarını yeniden yaratabilirsiniz.

Akvaryum aydınlatmasının en yaygın kullanımı, balıkların canlı renklerini ortaya çıkarmak için estetik amaçlıdır. Işığın görsel kalitesiyle veya belirli bir ışık türü altında bir şeyin nasıl göründüğüyle ilgileniyorsanız, en çok bir ampulün Renk İşleme İndeksi (CRI) değerine bakmalısınız. Bir ampulün CRI değeri, 0 ila 100 arasındaki bir ölçeğe dayanır ve bu değerler bir nesnenin doğal gün ışığı koşullarında nasıl göründüğünü belirtir.

Görünür ışığın tüm dalga boylarını yayan tam spektrumlu ampuller veya LED’ler, doğal güneş ışığının görsel etkilerine çok yakındır ve yüksek bir CRI değerine sahiptir. Ancak, yüksek CRI değerinin mutlaka en iyi renklendirme anlamına gelmeyebileceğini unutmayın. Tam spektrumlu ampulleri renk geliştiren ampullerle birleştirmek, akvaryum ve sakinlerine "doğal" bir görünüm sağlarken en iyi renklendirmeyi ortaya çıkarmanın harika bir yoludur.

Bir ampulün renk sıcaklığı, görsel kalitesi için bir ampul seçerken dikkate alınması gereken başka bir husustur. Birçok akvaryum ampulü, ampulün yaydığı ışığın görünümü hakkında bize fikir vermesi için Kelvin dereceleriyle (K derecesi) gösterilen renk sıcaklıklarına göre sınıflandırılır. 

Akvaryum aydınlatması, fotosentez için gerekli hayati enerjiyi sağlamada çok önemli bir işlev görür. Birincil ışık kaynağı (ve çoğu durumda tek ışık kaynağı) olarak, bitkiler, anemonlar ve mercanlar gibi fotosentetik organizmaları barındıran tüm yapılar için uygun akvaryum aydınlatması gereklidir.

Su derinliği, su berraklığı ve aydınlatma armatürünün yüksekliği / konumu gibi birçok faktör ışık yoğunluğunu etkilese de, bir aydınlatma armatürünün toplam watt değeri, aydınlatma armatürlerini seçerken genel bir kılavuz görevi görür. Genel olarak, daha yüksek voltajlı ampuller kullanan armatürler daha fazla ışık yoğunluğuna sahip olacaktır. Bu nedenle, yüksek aydınlatma koşulları gerektiren akvaryumların daha yüksek watt çıkışlı aydınlatma armatürlerine ihtiyacı olacaktır.

Uygun LED’leri ve aydınlatma armatürünü seçmek ilk bakışta zor gibi görünebilir, ancak aydınlatma ihtiyaçlarınızı ve ayrıca akvaryum sakinlerinizin aydınlatma gereksinimlerini doğru bir şekilde belirleyerek seçimlerinizi daraltabilirsiniz. Özenle seçilmiş bir akvaryum aydınlatma armatürü size yıllarca kullanım imkanı sağlayacak, sağlıklı ve başarılı bir akvaryum sunacaktır. Akvaryum LED aydınlatma, akvaryum floresan aydınlatma ve daha birçok akvaryum aydınlatma lamba modelleri patidelisi.com’da!

Akvaryum Ekipman ve Aksesuarları

Akvaryumunuzda canlı bitkiler bulunması, onu daha çekici kılmakla kalmaz, aynı zamanda akvaryum sakinleri için çok daha sağlıklıdır. Akvaryum bitki ekipmanları, balığınıza yenilenme yeteneği ile doğal bir besin kaynağı sağlar. Akvaryum canlı bitkileri akvaryumunuz için sağladığı en büyük fayda, oksijen (O2) üretmeleri ve balıklarınızın ürettiği karbondioksit (CO2) ve amonyağı (NH3) emmeleridir. Akvaryumunuza canlı bitkiler eklemek, minyatürde doğal bir ekosistem oluşturmanıza yardımcı olur ve balıklarınızı sağlıklı tutmanın en faydalı yollarından biri olabilir.

Bitkiler, balıklara barınak ve güvenlik sağlar. Besin maddeleri için alglerle rekabet ettikleri için alg büyümesini azaltmaya yardımcı olabilirler. Canlı bitkiler görünümü iyileştirir ve balıklar için çok daha doğal bir ortam sağlar. Canlı bitkiler, su kalitesini iyileştirerek ve stresi azaltarak balıklarınızın sağlığını desteklemenin mükemmel bir yoludur. Ancak canlı bitkilerin eklenmesi su değişimi ihtiyacını azaltmaz. Canlı bitkileri seçerken, balığınızın türüne uygun olan bir seçim yaptığınızdan emin olun.

Mini resif akvaryumunda kullanılan aynı tip ekipman gereksinimleri, bitkili akvaryumunuz için de gerekli olabilir. Bitkiler genel olarak daha soğuk bir sıcaklığı tercih eder, ancak kökler sıcak olmayı sever. Bir akvaryum ısıtıcısının eklenmesi, bitkilerle süslenmiş akvaryumunuzu ısıtmanın harika bir yoludur ve bitki büyümesini gerçekten iyileştirir. Akvaryum dereceleri, akvaryum ölçek ve regülatörleri ile hem bitkilerinizi hem de balıklarınızı koruyabilirsiniz. Akvaryum arka fonlar ve akvaryum dekorları ile balığınızın evini görsel bir şölene dönüştürebilirsiniz. Akvaryum kum ve taşları, akvaryum otomatik yemleme makineleri ve ihtiyacınız olan bütün akvaryum aksesuar ve ekipmanları patidelisi.com’da!

Akvaryum Filtre

Filtreleme sisteminiz, akvaryumunuzun özüdür ve uzmanların söylediği gibi, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı ortaya çıkarır. Filtreler, tankınızdaki katı atıkları hapseder ve sıvı atıkları nispeten zararsız bir forma dönüştürür. Ardından yan ürünü tankınıza geri verir. Akvaryum suyunuzu nasıl tedavi ettiğiniz ve izlediğiniz, balıklarınızın sağlığı için çok önemlidir. Akvaryum filtre çeşitleri dış filtre, iç filtre, tepe filtresi ve şelale filtre gibi ürünleri içerir. Akvaryum filtre kurulumu sırasında hava hortumları gibi ürünlere de ihtiyacınız olur.

Sudaki partikül kalıntılarını temizleyen mekanik filtrelerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Bu filtreler partikül atıkları tutsalar ve akvaryumunuzu daha temiz hale getirseler de, atıkları akvaryumunuzdan fiziksel olarak uzaklaştırmak için mekanik ortamın çıkarılması ve temizlenmesi gerekir.

Biyolojik filtreler, bakteri kolonilerinin atıkları çoğaltmasını ve parçalamasını sağlar. Biyolojik filtrasyonun işlevi, tanktaki bakterilerin tehlikeli amonyağı parçalayarak onları nitritlere ve ardından nitritleri daha az toksik nitratlara dönüştürmesidir. Nitratlar, yüksek konsantrasyonlarda birçok omurgasız için zararlı olabilir. Nitrojen döngüsü olarak da bilinen biyolojik filtrasyon işlemi, zararlı atıkların filtreden geçmesini içerir. Partiküllerin mekanik filtrelerden kaçmadığından, biyolojik filtreyi tıkamadığından ve verimi düşürmediğinden emin olmak için biyolojik filtreler düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Akvaryum filtresi tankın içine veya dışına yerleştirilebilir. Harici filtreler bir su pompasının kullanılmasını gerektirir ve bunlara akvaryum güç filtreleri denir. Bunların bakımı, dahili filtrelerden daha kolaydır ve çeşitli ortamların kullanılmasına izin vererek su kimyasını değiştirme yetenekleri açısından daha esnek olabilir.

Islak / kuru filtre (diğer adıyla damlama filtresi), ön filtredeki bir askıda bulunan suyu tanktan sifonlamak için yerçekimini kullanır. Daha sonra, akvaryum suyunu, sabit hava temasına (kuru filtre) açık olan asılı bir biyolojik filtre ortamından yönlendirir. Ayrıca dalgıç bir mekanik veya biyolojik filtre (ıslak filtre) içerebilirler ve genellikle çeşitli kimyasal ortamlar eklemek için fazladan alana sahip olabilirler. Bir pompa daha sonra filtrelenmiş suyu akvaryuma geri gönderir. Biyolojik ortam hava ile sürekli temas halinde olduğundan, akvaryum suyundan biyolojik işlem için gerekli olan oksijeni tüketmez, bu da canlılar için daha yüksek bir seviyenin bulunmasına izin verir. İç filtreler; akvaryum yer altı filtresi, sünger filtresi, dahili güç filtresi ve kutu filtre gibi modeller sunar.

Akvaryum Filtre Malzemesi

Kısmi su değişiklikleri, akvaryumunuzun toplam su hacminin yaklaşık %15 - % 25'i çıkarılarak ve değiştirilerek en az ayda bir yapılmalıdır. Su değişiklikleri, daha küçük miktarlarda yapılarak daha sık (örneğin haftalık) gerçekleştirilebilir. Fakat her bir su değişimi sırasında % 25'i aşmamayı unutmayın. Balıkların daha fazla strese girmesini önlemek için yeni suyun, akvaryumdaki suyla aynı sıcaklıkta olmasını sağlamak gerekir.

Akvaryumda yüksek performans ve etki sağlayan bir filtre kullanmanız en iyisidir. Bu sebeple akvaryum filtre malzemeleri özenle seçilmelidir. Akvaryum filtre malzeme çeşitleri söz konusu olduğunda en fazla tercih edilen ürünler arasında zeolit, testler, çeşitli akvaryum filtre malzemeleri, peat torf, bioball, elyaf & sünger, bakteri kültürü yer alır.

Günümüzde çoğu biyolojik filtre, nitrojen döngüsünü tamamlamak için gerekli bakterileri büyütme özel görevi için ayrı bir alan veya tekerlek sağlar. Bu yeni filtrelerin başarısı ve yüksek kaliteli filtreleme sağlamadaki kolaylıkları, birçok açıdan avantaj yaratır. Biyolojik filtrasyon sağlamak için hangi sistemi kullanırsanız kullanın, bu araçlar su kalitesini korumanın en önemli parçasıdır. Bakterileri biyolojik bir filtrede düzgün bir şekilde büyütmenin haftalar sürdüğünü unutmayın. Bu nedenle yeni bir akvaryum sistemi kuruyorsanız, ilk balığınızın girişiyle sonraki balığın eklenmesi arasında birkaç hafta bekleyin. Resif akvaryumu olması durumunda, biyolojik filtrasyonunuz canlı kaya şeklinde olabilir. Bu oldukça gözenekli kaya, bir akvaryumu tamamen kendi başına filtreleyebilir.

Bazı organizmalar, düşük miktarlarda olduğu sürece akvaryumunuz için iyidir. Algler, bazı balıklar için besin kaynağı görevi görür; ancak, akvaryumunuzu aşmaması için büyümesini kontrol etmek istersiniz. Algler, beslenme olduğu sürece büyür, bu yüzden kontrol etmenin anahtarı yiyecek ve ışığı izlemek ve düzenli su değişiklikleri yapmaktır. Balıklarınızı aşırı beslemeyin ve akvaryumunuzu asla doğrudan güneşe maruz kalacak bir yere yerleştirmeyin.

Akvaryumda kimyasal filtrasyon, suyu temizlemek için olduğu kadar kirleticileri ve zararlı atıkları gidermek için karbon kömür veya filtreleme reçinesi gibi ortamların kullanılmasını da içerir. Kimyasal filtrasyon aynı zamanda nitrat ve fosfat gidericilere de atıfta bulunabilir.

Ne kadar büyük bir filtreye ihtiyacınız olduğu, akvaryumunuzun boyutuna bağlıdır. Deponuzdaki tüm suyu her 60 dakikada üç ila dört kez değiştirebilen bir filtre oldukça idealdir. 20 litrelik bir akvaryum, saatte 80-100 gph döngü yapan bir akvaryum filtresine ihtiyaç duyar.

Akvaryum Isıtma ve Soğutma

Akvaryumunuzun sıcaklığını kontrol etmek, balıklarınızın ve bitkilerinizin sağlığı için önemli bir detaydır. Suyu filtrelemeye, doğru beslenmeye ve pH dengesine ek olarak, ideal su sıcaklığının akvaryum sakinlerinizin ömür süreleri konusunda da doğrudan etkisi vardır.

Bir akvaryumu ısıtmak, bu amaç için özel olarak tasarlanmış akvaryum ısıtıcı kullanılarak gerçekleştirilir. Akvaryum ısıtıcıları su sıcaklığını istenilen seviyeye yükseltir ve ardından bu sıcaklığın altına düşmesini engeller. Isıtıcının belirtilen dereceleri olsa bile, doğru bir sıcaklık okuması elde etmek için bir akvaryum termometresi gereklidir.

Farklı tropikal balık türlerinin her birinin tercih ettikleri bir sıcaklık aralığı vardır. Ancak çoğu 75-80 ° F arasındadır. Akvaryumu, gerçek derece düzeylerinden ziyade gece ve gündüz aynı sıcaklıkta tutmak daha önemlidir. Sadece bir ila üç derecelik bir varyans, bölge sakinleri için ciddi sağlık sorunlarına neden olmak için yeterlidir. Isıtıcı seçerken normalde altı litre başına 3-5 watt yeterlidir. Yüksek debilerde, ıslak / kuru filtrelerde veya 55º'nin altındaki ortamlarda altı litre başına 5-8 watt önerilir. Islak / kuru filtreleri kullanırken galonları kartere eklemeyi unutmayın. Ürün seçeneklerimiz arasında yer alan akvaryum ısıtıcılar son teknolojik özelliklere sahiptir ve hepsi son derece güvenilirdir. Tamamen suya daldırılabilir ve ısıtıcıyı tankın çeşitli yerlerine ya da derinliklerine yerleştirmenize izin verir.

Bazen büyük UV sterilizatörleri, metal halojenür ışıklar veya su pompaları gibi cihazlar suyu istenenden daha yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtabilir. Bu durumlarda bir akvaryum soğutucu kullanmak gerekir. Akvaryum su soğutma modelleri, soğutulan suyun aşındırıcı maddelerle temas etmesini önlerken sıcaklığı düşürmek için tasarlanmıştır. Çoğu üniteler, akvaryumunuzun sıcaklığını ölçen ve istenen noktaya ayarlayan sıcaklık kontrol cihazlarıyla birlikte gelir.

Akvaryum Motorları

Tuzlu su mercanlarını ve omurgasızları bir ev akvaryumunda tutmak zorlu ve ödüllendirici bir hobidir. Başarılı olmak için, bu organizmaların alıştığı doğal çevrenin koşullarını sağlamaya çalışmalısınız. Doğal bir çevrenin en önemli bileşenlerinden biri su hareketidir. Okyanus suyu hareketi, bir nehrin nispeten tutarlı akışından çok farklıdır. Okyanus resifleri etrafındaki hareket, güçlü ve zayıf akıntı dönemleri ile değişmektedir. Mercanlar ve omurgasızlar bu düzensiz akıntılara hem beslenme hem de atıkların uzaklaştırılması için ihtiyaç duyar. Akvaryum dalga düzenleyici ürünler, akvaryumdaki okyanus akıntılarını taklit ederek bu ihtiyacı karşılamak için geliştirilmiştir.

Akvaryumunuzdaki bir hava motorunun birçok kullanımı vardır. Akvaryum hava motoru filtrasyon, oksijenasyon ve dekorasyon için kullanılabilir. Bir akvaryumun çalıştırılması gerekmese de, bazı filtrelere güç sağlamak için hava pompalarını kullanabilirsiniz. Hava pompaları akvaryumun dışına kurulsa da, en iyi performans için akvaryuma mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Optimum performans için ihtiyaç duyacağınız diğer ekipmanlar arasında hava hattı boruları, hava kontrol valfi ve çekme valfi bulunur.

 

 

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et